Jacek Grodecki rozmawia z Michelem Fertin - Legendą szerokopasmowców

Na wstępie muszę powiedzieć, że praca z Electro Magnet Speaker Katy Fertin i jej rodziną jest dla mnie wielką przyjemnością i zaszczytem.

To nie przypadek, że Closer Acoustics wybrał przetworniki EMS do swoich zestawów głośnikowych. Michel Fertin to żywa legenda przetworników szerokopasmowych, który poświęcił swoje zawodowe życie na doskonalenie ich brzmienia.

Podczas mojej ostatniej wizyty we Francji, zadałem Michelowi kilka pytań i oto co miał do powiedzenia:

Michel Fertin (po prawej) w atelier EMS
1.     Dlaczego głośniki szerokopasmowe?

Głośniki szerokopasmowe są, według moich uszu, jedynymi, które są w stanie dostarczyć trójwymiarowy dźwięk bez konieczności stosowania skomplikowanej elektroniki.

 

2.     Jak i kiedy zaczęła się Pana przygoda z głośnikami szerokopasmowymi?

To właśnie zastosowanie tego typu głośników w latach 60 pozwoliło mi dostrzec ich wyższość nad systemami wielodrożnymi. W szczególności poszukiwanie kontrolowanej kierunkowości, a zwłaszcza bogactwa w zakresie średnicy, która jest kluczową cechą w systemach nagłośnienia.

 

3.     Jaka jest najważniejsza cecha głośnika szerokopasmowego?

To jego spójność powiązana z wysoką efektywnością, łatwość zastosowania oraz brak konieczności stosowania zwrotnic.

 

4.     Co jest największym wyzwaniem przy konstruowaniu głośnika szerokopasmowego?

Najtrudniejszą rzeczą jest maksymalne odchudzenie masy drgającej przy zachowaniu możliwości wysłania dużej mocy elektrycznej zanim głośnik ulegnie zniszczeniu, bo to jest dla mnie główna wada szerokopasmowców. Wada rekompensowana wszak przez bardzo wysoką efektywność naszych głośników szerokopasmowych.

 

5.     Dlaczego elektromagnes? Jakość pola magnetycznego w głośniku – co od niej zależy?

Jest to alternatywa dla magnesu stałego, która pozwala na zmianę parametrów poprzez modyfikację siły pola magnetycznego. Rezultat dźwiękowy jest podobny do tego z magnesu Alnico.

 

6.     Jak można zmierzyć jakość pola magnetycznego?

Podobnie jak w elektronice, pomiar nie odzwierciedla rezultatu dźwiękowego. Tylko ludzkie ucho jest w stanie rozróżnić dystans pomiędzy magnesem stałym a elektromagnesem. Różnica tkwi w drobnych szczegółach i wielkości sceny stereo.

 

7.     Średnica głośnika szerokopasmowego a jego zastosowanie, czy raczej specjalizacja?

Przez długi czas uważano, że średnica idealnego głośnika szerokopasmowego wynosi od 20 do 24 cm. Udowodniliśmy, że LB12/LB12EX z naszą technologią pozwala na uzyskanie nowego wymiaru brzmienia.

 

8.     Na czym polega przewaga głośników EMS? Co je wyróżnia?

Od 60 lat ręcznie produkujemy głośniki z profesjonalną klientelą i jesteśmy w stanie naprawić w rekordowym czasie sprzęt z tamtych czasów.

Nasze głośniki EMS serii LB to prawdziwe szerokopasmowce, które nie wymagają dodawania głośnika wysokotonowego.

Są one zawsze produkowane w małych seriach, od 50 do100 sztuk na raz i są kontrolowane na każdym etapie procesu produkcyjnego, aby zapewnić bezbłędną niezawodność.

 

9.    Jaki najlepszy głośnik, jaki kiedykolwiek Pans stworzył i dlaczego?

Nie możemy powiedzieć, że jeden głośnik jest lepszy od drugiego, wszystkie mają swoją specyfikę. Nasz LB5 ma rekordowy współczynnik przyspieszenia, z kolei na drugim końcu skali jest LB12, który ma energię zespołu wielodrożnego.

  

10.  Głośnik na bezludną wyspę?

Na bezludną wyspę... to byłby LB12, bo podłączony do radyjka tranzystorowego pozwoliłby uzyskać 100 dB. śmiech  🤣

 

11.   Z czego jest Pan szczególnie dumny?

Jestem dumny, że moja córka kontynuuje przygodę, a także z tego, że znalazłem takich profesjonalistów jak Pan, którzy wiedzą jak wydobyć zalety naszych głośników, bo bez kolumn głośnikowych ...

 

Dzięki wielkie, 😀

Dziękuję!

Zobacz recenzje naszych produktów
recenzje