LencoHeaven Meeting 2016 - nowa kolumna poddana ocenia

Nasza nowa kolumna głośnikowa poddana ocenie na Lencoheaven Meeting 2016.

Nowy model kolumny Closer Acoustics

Lencoheaven Meeting 2016 w Beauvechain odbyło się w dniach 16-19 czerwca. Motywem przewodnim spotkania był system tubowy WesternElectric ze słynną tubą WE15A wyposażoną w driver kompresyjny WE 555. Zarówno tuba jak i przetworniki były oryginalne.

Oryginalna tuba Western Electric WE15A z oryginalnym driverem WE 555

Było to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi „japońskiej ekipy”, którą zorganizował mistrz Jean Hiraga oraz Jean Laurent, niestrudzony organizator belgijskiej imprezy.

Wzmacniacz zbudowany przez Machida San -(dwa monobloki i przedwzmacniacz), oryginalne lampy 300B Western Electric

Japońscy pasjonaci systemów audio z firmy WesternElectric zdołali przywieźć 400 kg sprzętu audio, głównie wzmacniaczy i zasilaczy zaprojektowanych przez Machida San. Spore zaangażowanie jak na kilkudniowe niekomercyjne spotkanie fanów audio.

Wzmacniacz SET 300B zbudowany przez Machida San

System tubowy Western Electric został opracowany w latach dwudziestych XX wieku na potrzeby kin w celu zapewnienia jak najlepszego dźwięku w tamtych czasach. Inżynierowie WE włożyli wiele pracy w zaprojektowanie właściwie całego systemu. Przetworniki, tuby, obudowy, amplifikacja, zasilacze. System okazał się tak udany, że ma swoje wieczne miejsce w panteonie sław historii audio.

Co ciekawe, to właśnie w Japonii w latach 60 XX w. system WEzostał odkryty na nowo przez japońskich entuzjastów audio do zastosowań HiFi.

 

Nie będę wchodził w szczegóły systemu złożonego w Beauvechain, ale chciałbym podkreślić, że takie dostrojenie systemu wymaga sporo pracy. Zestrojenie tuby WE15 z głośnikami niskotonowymi i wysokotonowymi w celu uzyskania dobrze zbalansowanego dźwięku jest swego rodzaju mistrzostwem.

Okazja posłuchania takiego systemu należy do rzadkości, dlatego jestem szczególnie szczęśliwy i wdzięczny organizatorom i japońskiej ekipie za taką sposobność -  arigatō ☺

Dla Closer Acoustics tegoroczne spotkanie było okazją do pierwszej szerszej publicznej oceny naszej nowej kolumny głośnikowej z przetwornikiem EMS LB12.

Było to dla mnie bardzo ważne, gdyż opinie bardzo wymagających "uszu" wnoszą bardzo dużo do rozwoju nowego produktu.

Mieliśmy więc okazję posłuchać nowej kolumny Closer Acoustics z kilkoma różnymi wzmacniaczami.

Wzmacniacze są w tym kontekście szczególnie ważne, jeśli źródło jest dobre i na stałe w zestawie.

Dzięki mojemu przyjacielowi Wolfgangowi z Niemiec, który przywiózł swój wzmacniacz zbudowany na triodach PX25 mogliśmy przetestować te kolumny w tym tandemie i było to naprawdę fajne.

Nowe kolumny miały również zaszczyt być napędzane przez wzmacniacz zbudowany przez Mashida San z użyciem oryginalnych lamp WE300B, przeznaczony do dużego systemu z tubą WE15a. Dziękuję Jeanowi Hiradze za ten krótki test i dobrą ocenę. ☺

Podłączyliśmy również wzmacniacz z chipem PTP Block20 i jego PTP Solid jako źródło.

Jednak przez większość czasu kolumny były napędzane przez wzmacniacz zintegrowany Tosca AT5 z triodą 300B z bardzo dobrym rezultatem.

Tak więc po bardzo pozytywnych opiniach mamy nadzieję mieć nowy produkt gotowy do dostawy na jesieni 2016 roku. ☺

Zobacz recenzje naszych produktów
recenzje