Przedstawiamy BOBa - Bass Open Baffle

Moduł BOB module

Choć z odgrodami eksperymentowałem od dawna, nigdy nie myślałem o stworzeniu na ich bazie produktu komercyjnego Są za duże, za nieporęczne, ze współczynnikiem akceptacji żony (WAF) wynoszącym minus 27 w skali 1-10 :) Jednak dźwięk jest tak wciągający, tak prawdziwy, tak naturalny. Za każdym razem, gdy robiłem jakieś prototypy, zapraszałem gości, aby usiedli i posłuchali. Wszystkim smakowało, więc powiedziałam sobie, spróbujmy. Oczywiście rozmawiałem z firmą EMS o potrzebie głośnika, który byłby odpowiedni do tego zadania. Gdy otrzymaliśmy wreszcie odpowiedni przetwornik, mogliśmy zacząć.

Muszę przyznać, że projekt otwartej odgrody rozpoczął się z myślą o innych rozwiązaniach niż OGY, czy nawet jego przetwornik szerokopasmowy, zresztą ten projekt nadal trwa :)...i

Głośnik szerokopasmowy EMS LB 12 EVO z głośnikiem basowym EMS B12 w odgrodzie

Jak już wielokrotnie wspominałem, kiedy po raz pierwszy sparowałem kolumnę podstawkową OGY z otwartą odgrodą, najpierw z jedną parą przetworników basowych, a potem z dwiema parami, od razu się wpadłem po uszy. Podobnie goście.

OGY razem z dwiema parami głośników EMS B12 OB w odgrodzie


Ta ścieżka zaprowadziła nas do powstania minimalistycznej odgrody o przekroju H w postaci standu - OGY'S Bass


Ale praca trwa i, co było również widoczne podczas prób, dwa głośniki basowe zapewniają jeszcze większą prezentację. Proszę źle nie zrozumieć, nie szukam efektu bum, raczej pełniejszego basu, ale wciąż naturalnrgo i szybkiego. Naturalny punkt podziału pomiędzy OGY a głośnikiem basowym wydaje się optymalny poniżej 125 Hz, skoro sam OGY może zejść do 40 Hz. To, co uzyskamy dodając jedną parę przetworników basowych do OGY, to wzmocnienie basów o kilka decybeli w obszarze poniżej 100 Hz. Dodanie kolejnej pary podnosi je jeszcze bardziej.

Zestaw dwóch BOBów i OGY na górze


Jeśli więc miałabym wybierać dla siebie w pokoju 20m2 to dwie pary byłyby świetne. W pokoju o powierzchni 50 m2 trzy pary są jeszcze lepsze.

Trzy pary BOB-ów ułożone w stos i OGY na dedykowanym standzie o wysokości 70 cm

Jeśli chodzi o ciśnienie akustyczne, można uzyskać podobny wynik, używając tylko jednej pary wspartej przez dobrze dopasowaną obudowę będącą linią transmisyjną lub obudową o rozproszonym rezonansie, jak w przypadku Vigo, obudowę zamkniętą, obudowę Onken, tubę ładowaną z przodu lub z tyłu lub najgorszy z nich wszystkich bas-refleks. Każdy z nich zapewnia inną reprodukcję dźwięku w niskich częstotliwościach i inną prędkość. Niektóre skutkują bardzo dużymi obudowami.

Do pewnego stopnia alternatywnym sposobem jest dodanie przetworników basowych, by zwiększyć powierzchnię membran, które wprawiają powietrze w drgania.  Jednak otwarta odgroda nigdy nie odtworzy pierwszej oktawy, gdyż jest to fizycznie niemożliwe na rozsądnej przestrzeni. Aby ograniczyć rozmiar czy raczej rozpiętość, front został złożony do tyłu i utworzył literę U o szerokości 40 i głębokości 35, przy wysokości 35 cm.

Oto BOB - Bass Open Baffle - moduł wzmocnienia basu. Przetwornik podobnie jak w OGY Bass mocowany jest jedną śrubą M10 od tyłu i dotyka jedynie przodu oddzielonego piankową uszczelką.

BOB od tyłu, bloczek z terminalami na podłodze z ukrytą w środku cewką indukcyjną.


Jeśli chcesz mieć tylko jedną parę dla OGY, to OGY Bass będzie najlepszym rozwiązaniem również dlatego, że jest to odgroda typu H, która radzi sobie lepiej niż jedna para BOB-ów.

W ten sposób zbliżamy się do rozwiązania z dwoma BOBami i OGY na górze, czyli na optymalnej wysokości. Taki zestaw może być napędzany przez wzmacniacz 300B, ale w już na jego limicie. Większa moc sprawi, że będzie jeszcze lepiej, dzięki lepszej kontroli głośników niskotonowych.

Wreszcie do większych pomieszczeń 3 pary BOB są jeszcze lepsze, ale tutaj zdecydowanie potrzebujesz wzmacniacza o mocy większej niż 7 W.

OGY jest podłączony bezpośrednio do wzmacniacza. Brak elementów zwrotnicy. Częstotliwość jednostki basowej jest ograniczona jedynie przez oddzielną cewkę indukcyjną. Podłączenie: Wewnątrz bloczka z terminalami schowana jest indukcyjna 10 mH, drutem 1,6 mm i rdzeniem ferrytowym w celu zminimalizowania jej rezystancji. To urządzenie nie jest przymocowane do głośnika, więc jeśli BOB będzie częścią innego systemu, czego przecież nie wykluczamy, można wybrać inny typ punktu podziału. Do podłączenia do wzmacniacza można użyć podwójnego zestawu kabli lub zworki między OGY a pierwszą parą BOB. Kolejna para BOB-ów jest ponownie połączona zworką.

Wzmacniacz elinsAudio Mille


Teraz możesz na to spojrzeć nie jak na głośnik podstawkowy, lecz jak na pełnowymiarowy zestaw głośnikowy. Wszystkie cechy szerokopasmowego monitora ze źródłem punktowym zostały zachowane. Otrzymujesz bardzo spójny dźwięk w całym spektrum, doskonałą scenę dźwiękową, szczegółowość i dźwięk pełen życia, a także dobre wypełnienie pomieszczenia fundamentem basowym.

Jak zauważył jeden z naszych klientów, głośników niskotonowych nigdy nie jest dość!

Wzmacniacz elinsAudio Mille to najwyższej klasy wzmacniacze elinsAudio. Dwa monobloki z jednostkami Bang&Olufsen ICE Power Class D i dedykowanym, precyzyjnie dostrojonym przedwzmacniaczem. Ta bestia - 1000 W na kanał przy 4 omach / 500 W na kanał przy 8 omach została stworzona, aby bez wysiłku wysterować najtrudniejsze głośniki, jak na przykład Magnepany 3.7, które widzisz na zdjęciach. Współczynnik tłumienia jest tutaj astronomiczny.

Dlaczego taka elektrownia napędza OGY o mocy 15 W? elinsAudio to mała manufaktura audio z miasta, w którym mieszkam, prowadzona przez dwóch moich przyjaciół Irka, miłośnika Magnepanów i inżyniera Janusza. Przyjaźnimy się od lat i być może to właśnie oni są po części odpowiedzialni za powstanie Closer Acoustics. Przez lata wypróbowaliśmy kilka wysoko-skutecznych kolumn Closer Acoustics wraz z ich wzmacniaczami, ale ku mojemu i ich wielkiemu zaskoczeniu dopiero, gdy dla zabawy przyniosłem prototyp OGY do połączenia z Mille, to co usłyszeliśmy, było to oszałamiające doświadczenie.

Prototyp OGY i wzmacniacz elinsAudio Mille, Październik 2021

Tego dnia Janusz i Irek stwierdzili, że poziom szczegółowości i jakość dźwięku jest prawie jak z Maggies. Wiedziałem, że mam coś wyjątkowego :) Swoją drogą to samo  usłyszałem od klienta, który kupił pierwszą parę OGY, a wcześniej miał Magnepany 3.5.

Najważniejsze przekaz jest taki:  OGY to bardzo wszechstronna kolumna, która może stanowić centralny element większego systemu. Dlatego nie jest to tylko kolumna podstawkowa.

To zależy od systemu i pomieszczenia, jak OGY zostanie wykorzystany:

- OGY samodzielnie na półce, jak prawdziwy głośnik na półce z książkami / płytami

- OGY samodzielnie na dedykowanym standzie

- OGY z modułem basowym OGYs Bass

- OGY z jedną parą BOBów i potencjałem do rozbudowy

- OGY z dwoma parami BOBów

- OGY z trzema parami BOBów

OGY na MAXa z trzema parami BOBów

Przekonajcie się sami na Audio Video Show, 27-29 października, Hotel Radisson Sobieski, system ten będzie prezentowany w pokoju 718

BOB - Bass Open Baffle

Impedancja - 8 Ohm

Efektywność -94 dB
Moc znamionowa - 100 W

Wymiary:
Szerokość - 40 cm
Wysokość - 35 cm
Głębokość - 35 cm


Zobacz recenzje naszych produktów
recenzje