Przedstawiamy Forlane - naszą najmniejszą kolumnę podłogową

Nadszedł wreszcie czas na wprowadzenie do naszej oferty kolumny podłogowej z 7-calowym przetwornikiem szerokopasmowym.

Zaczynaliśmy 10 lat temu od 8-calowych przetworników Supravox – klasycznego rozmiaru dla przetworników szerokopasmowych.

Rok 2013, Adam - pierwsza kolumna Closer Acoustics z przetwornikiem szerokopasmowym Supravox 215 Signature

Przez wiele lat od lat pięćdziesiątych był to standardowy rozmiar – swego rodzaju najlepszy kompromis dla odtwarzania basów, średnich i wysokich częstotliwości – z whizzerem lub inaczej drugą membraną przeznaczoną do przetwarzania wysokich częstotliwości  – weźmy choćby przykład Philipsa 9710.

Po tym, jak posłuchaliśmy przetwornika EMS LB12 – 12-calowego dzieła sztuki autorstwa Michela Fertina, w 2016 roku wprowadziliśmy Vigo, naszą flagową kolumnę, najpierw z przetwornikiem z magnesem ferrytowym, a następnie z elektromagnesem - debiut na Audio Show w Warszawie w 2017r.

Debiut Vigo w 2016 r w belgijskim Beauvechain w trakcie Lencoheaven meeting

Następnie w 2017 pojawiła się Allegra - z głośnikiem ośmiocalowym EMS LB8 MKII, od Electro Magnet Speaker a zaraz potem Allegra EX z głośnikiem z elektromagnesem.

Allegra w Beauvechain w 2017r w trakcie kolejnego spotkania Lencoheaven

Wreszcie nasze ostatnie dziecko - mały OGY, który zadebiutował w 2021.

OGY na Berlin Audio Meeting (BAM) w 2021

Teraz, można powiedzieć na 10-lecie Closer Acoustics, uzupełniamy ofertę najmniejszą jak dotąd kolumnę wolnostojącą z 7-calowym przetwornikiem EMS LB7.

EMS LB7 - cudeńko stworzone przez Micheala Fertin

To bardzo szczególny głośnik o częstotliwości rezonansowej 40 Hz, sięgający na górze pasma do 18 kHz co ważne bez whizzera. Skuteczność 94dB.
Rozważałem kilka projektów obudowy, i w różnych rozmiarów. Ostatecznie zostałem przy naszej  specjalności – obudowie z rozproszonym rezonansem – działającej na tej samej zasadzie, co w przypadku Vigo i Allegry, Adama i Evy. Ogy to oczywiście czysta linia transmisyjna.
W efekcie końcowym powstała kolumna o pojemności 42 litrów, wysokości 1m bez cokołu, szerokością 20 cm i głębokością 34 cm.

Obudowa z rozproszonym rezonansem - co to takiego?

Obudowa o rozproszonym rezonansie zachowuje doskonale efektywność akustyczną przetwornika i umożliwia niski poziom zniekształceń.

Jak to możliwe? Poprzez system dwóch kanałów, w których fala wsteczna przemieszcza się wewnątrz obudowy. Dwa kanały mają różne kształty, długości i objętości. Energia akustyczna przemieszcza się w przeciwnych kierunkach w obu kanałach wewnętrznych, a następnie rozprasza się. Rezultatem jest doskonałe odwzorowanie stanów przejściowych – ponieważ fale stojące wewnątrz są skutecznie minimalizowane. Ponadto obudowa jest sztywna a poziom drgań ograniczony. Brak materiałów wygłuszających wewnątrz pozwala zachować "żywe" brzmienie głośnika w zakresie wysokich częstotliwości.

Specjalność Closer Acoustics - obudowa o rozproszonym rezonansie

Można zobaczyć wnętrze tej obudowy w krótkim filmie „Assembling Closer Acoustics Forlane” na naszym kanale YouTube.

Dźwięk jest czysty i zwiewny, zwłaszcza niskie częstotliwości są odtwarzane z prawdziwą naturalnością.

Spróbuj posłuchać kontrabasu na żywo, następnie jednej z naszych kolumn o rozproszonym rezonans a na końcu głośnika z systemem bass-reflex… zrozumiesz różnicę.

Dlaczego kolejna kolumna wolnostojąca?


Ponieważ jest najmniejsza, ale na pewno dlatego, że EMS LB7 to doskonały głośnik, który zasługiwał na swoją obudowę z rozproszonym rezonansem, by mógł błyszczeć pełnym blaskiem. Ten siedmiocalowy przetwornik jest bardzo szybki i bardzo zrównoważony w krytycznym zakresie. Nie ma potrzebuje whizzera do odtwarzania wysokich częstotliwości, więc jest mniej zniekształceń przy wysokich częstotliwościach. Nie jest tak szczegółowy i szybki jak LB5 używany w OGY, ale jak zawsze trzeba iść na pewne kompromisy. Tutaj mamy więcej wypełnienia w dźwięku na niższej średnicy. Brzmienie jest bardziej obszerne.

Jak dotąd najmniejsza

Wiadomo od dawna, że w przypadku kolumn z jednym głośnikiem szerokopasmowym, skrajne pasma przenoszenia są w jakiś sposób ograniczone. Nie są one przeznaczone do odsłuchu z bardzo wysokim poziomem głośności, ponieważ mają tendencję do nasycania się i wytwarzania zniekształceń. W pewnym stopniu to samo dotyczy standardowych głośników z membranami kopułkowymi. Do bardzo głośnego słuchania najlepiej nadają się przetworniki kompresyjne w dobrze zaprojektowanych tubach lub falowodach – a te można znaleźć w profesjonalnych systemach audio i niektórych audiofilskich głośnikach, takich jak DeVille - Fleetwood firmy OMA jako doskonały przykład.

DeVille Fleetwood od OMA na dedykowanym standzie w trakcie High End Show w Monachium, 2022

Najlepsze kolumny z pojedynczym przetwornikiem to królowie spójności i obrazowania. Punktowe źródło dźwięku sprawia, że znikają w pomieszczeniu. Uczucie otulenia dźwiękiem jest dojmujące. Znów, z najlepszymi można uzyskać bardzo naturalne, prawdziwe brzmienie instrumentów i wokali. Co więcej zwykle wysoka skuteczność sprawia, że są idealnymi partnerami dla wzmacniaczy lampowych, a przede wszystkim wzmacniaczy lampowych małej mocy.

Muzykalność to ich drugie imię. A Forlane właśnie taka jest.

Pisząc ten wpis na blogu słucham …Nothing Like the Sun Stinga na Forlane i to jest przeżycie – nie słuchałem tego od lat, a teraz wszystkie te detale docierają do mnie z niesamowitą realnością… Ach co to za płyta, swoją drogą!

Forlane - skąd ta nazwa?


To jest bardzo interesujące. Jak zwykle ma to coś wspólnego z moimi muzycznymi zainteresowaniami i wyborami.

Logo Forlane

Jest to nazwa tańca solowego dla tancerki z piękną i bardzo skomplikowaną choreografią. Pochodzi z Friulli – regionu w północnych Włoszech. Był popularny w XVII wieku i często tańczony podczas karnawału w Wenecji. Historię można zobaczyć na kanale YouTube Cracovia Danza, uroczo opowiedzianą i przedstawioną przez Romanę Agnel. Zobacz koniecznie, bo naprawdę warto.

Ale jak to się stało, że akurat ta nazwa … Otóż, jednym z moich ulubionych kompozytorów jest Maurice Ravel, a w mojej muzycznej bibliotece jedną z pierwszych płyt z muzyką klasyczną, którą kupiłem na początku lat dziewięćdziesiątych, jest płytka z serii Solti Collection Decca, Sir Georg Solti z The Chicago Symphony Orchestra wykonujący Le Tombeau de Couperina skomponowana przez Maurice'a Ravela.

Utwór ten jest hołdem dla François Couperina Le Granda, wirtuoza klawesynu i nadwornego muzyka słynnego francuskiego króla Ludwika XIV. Ravel napisał ją w 1917 roku jako suitę na fortepian w sześciu częściach: Preludium, Fuga, Forlane, Rigoudon, Menuet i Toccata. Jako mistrz orkiestracji w 1919 roku zaaranżował Le Tombeau de Couperin na orkiestrę (z wyłączeniem Fugi i Toccaty).

Le Tombeau de Couperin w orkiestracji Ravela jest jednym z najbardziej wykwintnych i wyrafinowanych utworów muzycznych, jakie znam. Jeśli przypadkiem nie znasz, oto bardzo fajny występ z udziałem Paavo Järviego | Orkiestra NDR Elbphilharmonie

Sama część Forlane jest inspirowana Forlaną - z Czwartego Koncertu Królewskiego napisanego przez François Couperina dla Ludwika XIV, który wzywał Couperina „prawie w każdą niedzielę roku” do grania muzyki. Koncerty Królewskie zostały napisane jako małe koncerty kameralne na klawesyn, flet, obój, altówkę i fagot.

Forlane wydaje się być po prostu idealnym zwornikiem łączącym wszystkie wątki w całość.

Życzę, gdy nadarzy się okazja, posłuchać tego w filharmonii.

Możesz także zgodnie z naszym sloganem Take Live Music Home - zabrać "żywą muzykę" do domu dzięki systemowi audio Closer Acoustics.

Posłuchaj Forlany François Couperina w wykonaniu Stephena Schultza

Ale uwaga, nie daj się zwieść Closer Acoustics Forlane jest w stanie zagrać bardzo szeroki repertuar, nie tylko taki oniryczny jak Le Tombeau…

Jazz i muzyka klasyczna są bardziej niż oczywiste. Wszystkie dobre nagrania (z wyjątkiem heavy metalu i pokrewnych mu wszechświatów) będą dobrze brzmiały z Forlaną przy rozsądnej głośności. Na początek wspomniane Nothing like the Sun… Massive Attack, Portishead, chillout i ambient, muzyka filmowa, muzyka elektroniczna, R&B, Soul, klasyczny rock i pop, blues, folk i muzyka etniczna…

Forlane:

Skuteczność - 94 dB

Impedancja - 8 Ohm

Moc - 30 W

Głośnik szerokopasmowy - EMS LB7MKii

Bez zwrotnicy i filtrów.

Terminale głośnikowe: WBT-0703 Cu Nextgen

Wysokość 112 cm – z cokołem

Szerokość 20 cm

Głębokość 34 cm

Jacek Grodecki

Zobacz recenzje naszych produktów
recenzje