Przedstawiamy OGY, nasze pierwsze kolumny podstawkowe

Niektórzy z Was mogli już przeczytać wrażenia z odbywającego się kilka dni temu BAM! - Berlin Audio Meeting, gdzie te małe stworzonka zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności, a właściwie zadebiutowały.

Nie wytwarzamy co prawda skrzypiec Stradivari czy Guarneri, ale robimy wszystko, aby nasi klienci mogli słuchać ich brzmienia na nagraniach jak najbardziej zbliżonego do oryginału. Ta mała kolumienka to spory krok w tym kierunku.

Closer Acoustics OGY
Podczas Berlin Audio Meeting (BAM!), 7 października 2021 OGY w firmowym zestawie ze wzmacniaczem 300B Provocateur Signature, przedwzmacniaczem gramofonowym Flō oraz najnowszym wcieleniem Lenco L75 w adaptacji CLoser Acoustics z 12 calowym ramieniem Schick.

OGY jest już dostępny

To mała (31x31x13 cm), 6 litrowa, kolumna podstawkowa w obudowie typu linia transmisyjna z podwójną konstrukcją ścianek z dziesięciocentymetrowej średnicy głośnikiem szerokopasmowym EMS LB5. Podwójna konstrukcja obudowy oznacza, iż wewnętrzna konstrukcja wykonana jest z drewna a zewnętrzna z kamienia akrylowego, a konkretnie z Corianu. Taka obudowa zapewnia doskonałe rezultaty w zakresie minimalizowania rezonansów obudowy.

Nad ostatecznym kształtem, rozmiarem i typem obudowy pracowałem przez trzy lata, budując prototypy. Przetwornik EMS LB5 to znakomite urządzenie elektroakustyczne, które prosiło się o odpowiednią obudowę, aby mogło zabłysnąć. Dostał tak małą, jak to tylko możliwe. Praca przyniosła jednak bardzo dobre rezultaty.

OGY jest po prostu fantastyczny. Nie boję się użyć tego słowa, choć to mój produkt i powinienem być ostrożny w doborze słów. Jestem ciekaw, jakich słów użylibyście słuchając na nich swojej ulubionej muzyki.

Przetwornik EMS LB5 ma częstotliwość rezonansową 50 Hz! - a w górze pasma sięga do 18 kHz. Nasza obudowa pozwala na zejście w dolnym zakresie pasma do użytecznych 40Hz bez sztucznego dudnienia.

Ogy wewnątrz

Na wykresie przebiegu częstotliwości widać, jak łagodnie schodzi w dół.

OGY - pomiar wykonany w pomieszczeniu o pow 37 m2 z odległości 1 m.

Sam głośnik nie ma szczególnych podbić, czy niedociągnięć, które wymagałyby stosowania jakichkolwiek filtrów. Dzięki temu zachowuje swoją efektywność. Sama obudowa wykonana jest bez żadnych materiałów tłumiących, natomiast wewnętrzne elementy są impregnowane. Uzyskany dźwięk jest rześki, neutralny, głęboki, nieagresywny w żadnym aspekcie, muzyka jest bardzo obecna, nienachalna i można jej słuchać bez zmęczenia przez wiele godzin. Można cieszyć się dźwiękiem drewna instrumentów smyczkowych, od skrzypiec po kontrabas. Fortepian?  naturalny. Steinway, Kawai, Fazioli czy Yamaha zapraszam :)

Szybkość samego przetwornika EMS LB5 jest zdumiewająca a obudowa typu linia transmisyjna go nie spowalnia. Wszystkie szczegóły są obecne. Dźwięk jest trójwymiarowy.

Co więcej, wydaje się, że OGY ma zdolność znikania... Podczas BAM-u jeden ze słuchaczy usiadł przed nimi i zapytał: "gdzie są głośniki - tu jest tylko muzyka".

Już podczas prototypowania korzystałem z każdej okazji, aby gości odwiedzających nasz showroom, zaprosić do odsłuchu prototypów i wysłuchania ich opinii. Po posłuchaniu naszych dużych kolumn Vigo, a następnie OGY jeden z gości, muzyk z wykształcenia, który jest również bardzo wyrafinowanym audiofilem, powiedział, że OGY to małe Vigo, zachowujące ten sam charakter, tyle, że w mniejszej skali.

Ludzie są bardzo zaskoczeni, kiedy zbliżają się do pokoju, słysząc już muzykę, ale jeszcze ich nie widząc. Po wejściu widzą maleńkie głośniczki i następuje lekkie zdziwienie - duży dźwięk z małego pudełka.

Pozwólcie, że opowiem wam pewną historię: Kilka tygodni temu, a dokładnie 30 września, pan Andy Sheppard przyjechał do Jastrzębia-Zdroju na koncert w ramach trasy z Przemysławem Strączkiem. Ponieważ mamy tam swoją pracownię, obaj muzycy odwiedzili nasz showroom, aby posłuchać, co robimy...

Kolumienka OGY (prototyp) też miała swoją chwilę w dużym i małym pokoju...

słuchamy w dużym pokoju
i w małym pokoju

Pan Andy Sheppard jest bardzo uważnym słuchaczem i posiadaczem dobrego domowego sprzętu audio. Po zakończeniu sesji odsłuchowej stwierdził, że te małe kolumny są wyjątkowe.

Będąc poruszony tą opinią, z wahaniem zapytałem, czy naprawdę mówi poważnie, a on ponownie odpowiedział, że tak...

Zapytałem go więc, czy zechciałby napisać to na boku prototypu OGY... Zobaczcie

Andy Sheppard składa autograf na kolumnie OGY

The world sounds so beautiful from here -  "Świat brzmi stąd tak cudownie" - Andy Sheppard

Chciałbym bardzo podziękować panu Andy Sheppardowi za wykonanie tego w pełni bezinteresownego, szczerego gestu i pozwolenie mi na zacytowanie jego relacji i udostępnienie kilku zdjęć. To było przemiłe spotkanie, za które dziękuję Przemkowi Strączkowi, który niestrudzenie pokazuje światu, że można grać jazz w Jazztrzębiu :)

Teraz ta prototypowa para pozostanie niedokończona na zawsze.

Koncert wieczorem tego samego dnia. Miejsce koncertu: Boutique Hotel - Pałac Borynia w Jastrzębiu-Zdroju.

Pałac Borynia w Jastrzębiu-Zdroju
Przemysław Strączek Quartet z Andy Sheppardem

Do małego czy dużego pokoju?

Cóż, skoro ustaliliśmy, że to kolumny podstawkowe, to najlepiej sprawdzą się w małych/średnich pokojach. Jeśli jednak umieścimy je w salonie o powierzchni 40 m2, można stworzyć dla nich i dla siebie całkiem intymną przestrzeń, a rozciągnięcie niskich częstotliwości może być zaskakujące- nawet lepsze niż małym pomieszczeniu, podobnie jak poziom przestrzenności. W miejscu odsłuchowym można uzyskać bardzo neutralny dźwięk z dużą ilością powietrza i szczegółów dziejących się wokół nas.

OGY są małe i nie są mają wielkiego zapasu mocy - 15 W - ale w dużej mierze jest to wystarczające. Skuteczność na poziomie 91 dB pozwala na bardzo wygodne używanie go ze wzmacniaczami lampowymi, nawet tymi o niewielkiej mocy, jak Single Ended Triode.

Powiedzmy, że OGY może być codziennym towarzyszem do słuchania ulubionej muzyki. Im lepsze źródło, tym lepszy rezultat w głośnikach. Jazz, klasyka, pełna filharmonia lub kameralistyka, wokale ... proszę bardzo. Elektronika, ambient, etniczne... Dobre nagrania zostaną nagrodzone.

Dygresja: pisząc ten tekst słuchałem z Youtube transmisji XVIII konkursu Chopinowskiego, laptop podpięty do wzmacniacza lampowego (EL 84), OGY ustawione w bliskim polu, tuż za biurkiem - co za uczta!

OGY jest analityczny i jednocześnie bardzo muzykalny, dzięki czemu możesz cieszyć się muzyką już od pierwszej sekundy po naciśnięciu play lub opuszczeniu igły na winyl.

Zamierzamy oferować je bezpośrednio i tak skalkulowana będzie cena.

Nasz sklep internetowy będzie dostępny już wkrótce, więc miejcie na niego oko i bądźcie na bieżąco.

Zaczynamy od dwóch wersji kolorystycznych białej i czarnej (czarna na wysoki połysk).

I najważniejsze dajemy gwarancję satysfakcji lub zwrot pieniędzy. Jeśli kupisz parę, masz 7 dni od daty dostawy na odsłuch i sprawdzenie, czy OGY jest dla Ciebie, zagra w Twoim pokoju, z Twoim wzmacniaczem. Jeśli go nie pokochasz, organizujemy przesyłkę zwrotną. Kiedy do nas wrócą, sprawdzimy, czy nie są uszkodzone. Jeśli wszystko jest w porządku, zwracamy całą kwotę pomniejszoną o koszty transportu. Jeśli są jakieś uszkodzenia, dokonujemy wyceny i odejmujemy kwotę od zwrotu. W ten sposób otrzymujesz wolną od ryzyka możliwość sprawdzenia, czy OGY stanie się Twoim kumplem, z którym będziesz przeżywać emocje słuchając muzyki.  

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

Jacek

Post Scriptum

Podczas prac dokonałem kilku nagrań komórką i oto losowa kompilacja tego, co zachowałem. To jest tylko bardzo powierzchowna próbka różnych pomieszczeń, wzmacniaczy i miejsc, w których OGY gra.

Zobacz recenzje naszych produktów
recenzje